Apulia – Day 2 – Matera

Matko jak mi wstyd!!!

Jesteśmy już w swoim klimatyzowanym, czystym pokoju hotelowym i czytam historię odwiedzonego dziś miasteczka Matera na blogu italia_by_natalia. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że jestem paskudną, leniwą ignorantką. Normalnie uwielbiam wcześniej poznawać historie zwiedzanego miasta. A w tym przypadku zupełnie się nie przygotowałam. Miałam ciężki poranek i cel podróży wybraliśmy przy śniadaniu. Słyszałam wcześniej, że jest tam oczywiście pięknie, że Mel Gibson nagrywał w tym mieście “Pasję”, ale powiedzmy szczerze, które miasteczko we Włoszech nie jest piękne?

Shame on me!!!

We are already back in our air conditioned, clean hotel room, and I read the history of Matera, the town we visited today, on the blog italia_by_natalia . Considering today, I need to say I am bad, lazy ignorant. Normally I love to get to know the history of the city, which I’m going to visit. And in this case I was not prepared. I had a very bad morning if you know what I mean, so the destination we chose at breakfast. I heard earlier that there is of course beautiful, that Mel Gibson filmed “Passion of the Christ” in this town, but let’s be honest, which town in Italy is not beautiful?

W Materze spędziliśmy cały dzień. Kręte uliczki w górę i w dół dały nam nieźle popalić. Tylko, że teraz znając niesamowitą historię miasta jest mi wstyd, że po prostu go nie doceniłam. Nie będę robić teraz z siebie wielkiej znawczyni historii miasta, ale Was zachęcam, zajrzyjcie tutaj i przygotujcie się na tę wizytę.

Obiecuję, że już jutrzejszą wizytę w Alberobello będę miała w jednym paluszku.

We spent in Matera the whole day. The winding streets up and down gave us a good burn. But now, knowing the amazing history of the city, I am ashamed that I simply did not appreciate it enough. I will not pretend an expert of the history of the city, but please, don’t copy my mistake, look here and get yourself ready for this visit.

I promise that I will be ready for the visit in Alberobello tomorrow.

Apulia – Day 1 – Ostuni

Italian smurf town – Alberobello